Dátum: 2024 április 19. (péntek) | Emma

hírek

Interjú készült díjazott edzőinkkel

Klub szakosztály 2015-03-26

"Kissné Oroszi Edit meghatározó alakja a magyar sportlövészet utánpótlás-nevelésének. A legnagyobb kihívásnak a kiemelkedő eredmények megismétlését tartja. Munkáját a MOL Új Európa Alapítvány Tehetséggondozásért díjjal jutalmazták.

Pusztai Viola Kissné Oroszi Edit edzőként az utánpótlással szeret foglalkozni. Keze közül sorra kerülnek ki sikeres sportlövők, olimpikonok. Az UTE-ben jelenleg több mint 25 up-versenyzővel dolgozik, köztük a siket olimpiai bajnok Biatovszki Mirával és az ifjúsági olimpiai bajnok Péni Istvánnal.

Istvánt tíz éves kora óta neveli. Ahogy a tizennyolc éves sportlövő fogalmaz: anyukája helyett is az anyukája a tréner. A fiatal sportolók mindig bizalommal fordulhatnak hozzá tanácsért, segítségért. Tanítványa kiváló edzőnek tartja, ezért, és hogy megköszönje az elmúlt évek közös munkáját, jelölte a MOL Új Európa Alapítvány Tehetséggondozásért díjra.

Fotó: Új Európa Alapítvány

− Meglepetésként érte, hogy elnyerte a díjat – idézi fel István. – Nem tudott a jelölésről sem, ráadásul, amikor kiderült, hogy őt is díjazzák, először engem hívtak fel a hírrel. Edzőtáborban voltunk, mondtam neki, hogy legyen bekapcsolva a telefonja. Ő meg kérdezgette, hogy miért, nem értette, én meg csak mosolyogtam. Nagyon örült, amikor megtudta, igazán megérdemelte.

Kissné Oroszi Edit a sportlövészettel gyermekként ismerkedett meg, versenyzőként számos nemzetközi viadalon állhatott fel a dobogóra. Edzői pályafutását 1993-ban kezdte, ekkor még versenyzett is, de kisfia megszületése után egyre kevesebb ideje maradt a sportolásra. Akkor kezdett el gyerekekkel foglalkozni.

− Az UTE-ben edzőkollégámmal Lencz Erikával – aki Péni István édesanyja – rengeteg fiatallal dolgozunk. Sokan érdeklődnek a sportlövészet iránt, a gyerekek, főleg a fiúk szeretik a fegyvereket. Évről évre részt veszünk a sportágválasztón, ahol kipróbálhatják ezeket, s aki kedvet kap hozzá, várjuk a lőtéren. Általában 10-12 évesen fognak először fegyvert, s 4-5 év kemény munka után lehet azt mondani, hogy sportlövőkké váltak. Amellett, hogy klubedző, az utánpótlás-válogatottat is irányítja.

− Minden viadal más, s minden versenyzőt mással lehet megnyugtatni az adott szituációban. Sok mindentől függ – például a körülményektől, a terem helyzetéből −, hogy kinek milyen technikai megoldásra kell felhívni a figyelmét, vagy mivel lehet ráhangolni a versenyre.

Arra a kérdésre, hogy edzőként melyik eredményére a legbüszkébb, nehezen válaszol. Azt mondja, vannak olyan versenyzők, akik sikeresek, de nehezebb velük együtt dolgozni. Meg olyanok is, akik nem annyira tehetségesek, de kitartással elérték a céljaikat. Mégis, ha választania kell, a MOL Új Európa Alapítvány által támogatott Biatovszki Mira siket olimpiai bajnoki címét és Péni István ifjúsági olimpiai aranyát emelné ki.

− A legnagyobb kihívást mindig az jelenti, hogy a kiemelkedő eredményt meg tudjuk ismételni. Elérni a sikert nagyon jó, de azt megtartani, és ottmaradni a legjobbak között, az a legnehezebb."

 

Edit mellett díjat vehetett át Kajak-kenu Szakosztályunk kenu-utánpótlásért felelős edzője, Martinkó Gábor is.

 

"Versenyzőből előbb vállalkozó, majd edző lett, aki 2006-tól gyakorlatilag a nulláról építette fel az Újpest kenus-utánpótlását. A héten a MOL Új Európa Alapítvány Tehetséggondozásért díját vehette át. Ismerjük meg Martinkó Gábort.

reb  – Egészen összeszorult a torkom, amikor megtudtam, hogy megkapom ezt az elismerést – mondja Martinkó Gábor, mennyit is számít a versenypályán kívüli díjazás.

Az UTE edzője a héten a MOL Tehetséggondozásért-díjat vehette át, a kilenc példamutató munkát végző pedagógus egyikeként. Pedig az eredményes és aktív versenyzői pályafutást követően fel sem vetődött benne, hogy edző lesz. Tulajdonképpen vállalkozásának a csődje kellett ahhoz, hogy a korábban nem gondolt terepen próbálja ki magát.

Fotó: Új Európa Alapítvány

– Egyáltalán nem akartam tréner lenni, ám az egyik ismerősöm kért meg, hogy segítsek neki fiatalokat edzeni – idézi fel a kezdeteket Martinkó. – Megfogott a feladat, mert könnyen szót tudtam érteni a gyerekekkel. Nem sokkal később jött Doma Gergő ajánlata, hogy Újpesten kezdjünk valami újba.

Éppen amiatt vágott bele a munkába, mert élvezte, hogy a nulláról kezdve, saját elgondolásait, álmait megvalósítva építheti fel a szakosztály kenus részlegét. Az idő pedig szerencsére azt igazolta, hogy jók voltak az elképzelései.

Nagyon sok szakmeberrel dolgozott együtt, például az olimpiai bajnok Parti Jánossal, így határozottan tudta, milyen edző akar lenni, és azt is, hogy milyen hibákat nem akar elkövetni. Ahogy az UTE kenuscsapata,  edzőként ő maga is alakult, fejlődött.

– Nem szeretek pátosszal beszélni a munkámról. Mindig az volt a célom, hogy olyan közösséget teremtsek meg, ahová szívesen jönnek a gyerekek. Önkritikus vagyok, általában magamban keresem a hibát. Nyilván az ember edzőként a sikereknek örül a leginkább, főleg azért, mert a tanítvány boldog tőle. Mert láthatja, hogy a kemény melónak, a sok gyakorlásnak van gyümölcse. Ugyanakkor legalább  büszke vagyok arra, hogy sok olyan fiatal is kenuzik nálunk, aki már nem versenyez. Mégis a telepen maradt, mert sikerült megismertetni vele a sportolás örömét.

Martinkó tíz év alatt csaknem kétszáz fiatalt tanított meg kenuzni, jó néhány közülük ma már az U23-as vagy felnőttversenyző. Nagy előnye, hogy mindenkivel megtalálja a közös hangot.

– Ahogy nőnek a gyerekek, úgy nyílik ki a szemük, sokkal többet látnak a világból. Éppen ezért sok mindent meg kell beszélni velük. Ami a kenuzást illeti, mindig érdekel  versenyzőim véleménye, ám például az edzésadag kiszabásában nincs egyezkedés. Igaz, nem könyörtelenül tartatom be a távokat, figyelni kell rájuk, érezni, ha tényleg fáradtak.

Fontosnak tartja, hogy emlékeztesse a legjobbakat: a többiek segítségével, az ő vállukon érték el a sikert. A közös sikert.

Tanítványai közül a Schmidt Richárd, Fekete Ádám kenupáros lett világbajnok az ifjúságiak között maratonon 2012-ben, Schmidt párosban 2013-ban (Dúró Józseffel) megvédte a vb-elsőségét. Szabó Kristóf az U23-as mezőnyben, egyesben, Dóri Bence Laczó Dániellel az ifjúságiak között párosban lett világbajnok az oklahomai maraton vb-n. A Nagymihály Levente, Kosznovszki Gergely páros az ORV-n remekelt. Ma már Martinkóval készül a világbajnok maratonista, Kövér Márton is."

Forrás: utanpotlassport.hu

GRATULÁLUNK EDZŐINKNEK!

További sikerekben gazdag munkát kívánunk!

Képek

Sportnap az atlétáknál című gallériából ízelítő

Videó

Sportolj velünk az UTE szakosztályaiban!

UTE az utánpótlásért alapítvány - 1%

Mi az, amivel megőrizheted a gyermekeid egészségét?
Mi az, amivel segítheted olimpikonjaink felkészülését?
Mi az, amivel segítheted kedvenc klubodat?
Mi az, amit igyen adhatsz tavalyról?

UTE az utánpótlásért Adószám: 18165159-1-41